UTS701 Plánování kvality

dvoudenní výcvikový kurs

Současné pojetí plánování jakosti - ISO9001:2000, ISO 10005, VDA, QS9000 APQP, TS16949:2002.

Plánování kvality je pojmem, který v mnoha našich firmách zatím vyvolává spíše rozpaky. Proč plánovat kvalitu? Protože to chce ISO9001:2000 (ISO/TS16949:2002, QS9000, VDA)? Taková odpověď většinu z nás asi moc neuspokojí. Až příliš často jsme si v managementu kvality na otázku po důvodech zvykli slýchat odpověď "protože to chce norma" - protože musíme. Hledání správné odpovědi není úplně jednoduché a snadné.


Zkusme si tedy položit základní otázky.

  • Co je to vlastně plánování jakosti?
  • V čem nám může pomoci?
  • Jak se dělá?

Plánování kvality je proces, který vede k vytvoření takových opatření, aby požadavky zákazníka, vyjádřené smlouvou na produkt nebo projekt, nebo vyjádřené marketingovou studií produktu, byly splněny bez ohledu na stav budování nebo "nastavení parametrů" stávajícího systému jakosti. Plán kvality tedy v některých případech může i nahrazovat neexistující systém kvality. V jiných případech může doplňovat stávající systém tak, aby požadavky zákazníka byly splněny. Například v našem metrologickém řádu můžeme mít stanovenu kalibraci jistého druhu měřidel s periodicitou půl roku. Zákazník si však přeje měřidla stáhnout vždy s ukončením každé dávky a zkalibrovat. Přejeme si změnit celý náš základní systém? Technicko-ekonomické úvahy ukazují, že pro naše obvyklé zakázky by to provoz značně a zbytečně prodražilo! Náš základní systém tedy ponecháme nezměněn a zákazníkovy požadavky zapracujeme do instrukcí, specifických jen pro tuto zakázku. Z nich musí být zřejmé, jak požadavky splníme a jak budeme zaznamenávat, že jsou plněny - obvykle totiž musíme požadavky zákazníka nejenom plnit, ale také mu umět dohodnutým způsobem prokazovat, že jsou plněny. Starší pojetí plánování kvality se omezovalo v podstatě na přípravu plánu kontrol a zkoušek, tedy na postup doplnění stávající technologie kontrolními místy a operacemi, zdroji a kapacitami pro regulérně prováděnou kontrolu. Moderní pojetí je podstatně širší - stará se nejen o to, jak budou znaky kontrolovány, ale i jak budou regulovány, tj. jak je napřed kvalitně vyrobíme a pak korektně ověříme. To se týká nejenom znaků produktu, ale i znaků procesů (zde jsou míněny zejména znaky těch procesů, které přímo utvářejí znaky produktu, s obzvláštním důrazem na zvláštní procesy). Plán kvality však z praktických důvodů obvykle neobsahuje přímo stanovená opatření, ale odkazy na konkrétní předpisovou a záznamovou dokumentaci. Další pojetí plánování kvality můžeme vnímat ve smyslu TQM. Toto pojetí se opírá zejména o výuku a dovednosti v používání nástrojů manažerské a duševní práce. Vychází z jednoho ze základních předpokladů TQM - "dokonalé procesy vedou k dokonalým výsledkům". Určité rozdíly v přístupu k plánování kvality však vykazují i jednotlivé formalizované požadavky na systémy kvality. Musíme tedy vzít v úvahu určitou rozdílnost požadavků systému ISO, VDA 6-1/2, QS9000 a dalších. Kromě toho je nutno plánování kvality vnímat i z hlediska úrovně řízení:

  • Tvorba vize, politiky kvality a cílů firmy zcela jistě patří k oblasti strategického plánování kvality a velmi úzce souvisí se strategickým plánováním ve firmě vůbec. Z tohoto hlediska sem tedy patří i investiční strategie v oblasti rozvoje procesů, technologií, vytváření strategických aliancí, posilujících technický a technologický potenciál organizace. Je to tedy nejvyšší podnikatelská úroveň, na které se vytváří základní předpoklady pro kvalitu. Nelze ji nějak schematicky zformalizovat.
  • Péči o metodickou připravenost v oblasti profesních znalostí a dovedností pracovníků a znalosti nástrojů managementu kvality pravděpodobně přiřadíme k manažerské úrovni plánování kvality. Je to tedy v první řadě péče o připravenost útvarů a pracovníků na úkoly, které by mohly přijít vzhledem k využívání stávajícího či právě pořizovaného technologického vybavení, ale i péče o porozumění procesnímu přístupu, péče o dovednost v určování vypovídajících ukazatelů procesů, o porozumění shromažďovaným datům a jejich analýzám. Péče o metodiku trvalého zlepšování. Rovněž tuto druhou úroveň nelze nějak schematicky zformalizovat.
  • Konkrétní plánování kvality vzhledem k jednotlivým smlouvám, projektům, výrobkům či výrobkovým řadám budeme zřejmě přiřazovat k operativní úrovni. Toto plánování začne probíhat obvykle souběžně s vypracováním nabídky. Kompletně ukončeno by mělo být současně s podepsáním protokolu o zahájení sériové výroby. Tento stupeň plánování kvality bude obvykle silně formalizován. Rozsah plánování záleží na stupni odlišnosti jednotlivých zakázek.

Z hlediska formalizovaných systémů kvality největší tlak bude obvykle vyvíjen do operativní oblasti, ve které vznikají jednotlivá konkrétní opatření. Neměli bychom ale zapomínat, že takový přístup je víceméně reaktivní. Jako moderní firma bychom měli být kreativní a použít rozhledu na strategické a manažerské úrovni k tvorbě moderních systémů na operativní úrovni. Je tedy zřejmé, že plánování kvality je diferencovaný a mnohovrstevnatý systém, který nelze tvořit mechanicky a mechanicky jej přenášet do dalších organizací. Východiskem by měla vždy být aktivní orientace na zákazníka a jeho vyslovené i nevyslovené potřeby tak, jak to vyplývá ze samotné definice pojmu kvality. K tomu nám mohou pomoci a pomáhají normy, jejichž naplnění není cílem, ale prostředkem! V tomto kursu vám poskytneme informace a přístupy potřebné pro všechny zmíněné oblasti plánování kvality.

Kdo by se kursu měl zúčastnit:

  • technologové
  • vedoucí pracovníci OŘK
  • techničtí pracovníci OŘK

Organizace kursu :

Začínáme v 9.00, po padesátiminutových blocích jsou desetiminutové přestávky. Dopolední káva v 9.50, oběd 12.00 - 13.00, v 15.00 odpolední káva. Oba dny končíme v 16.00, čas od 16.00 do 17.00 je k dispozici na dotazy a konzultace.