UTS703 Statistické metody v praxi
Seznam článků
Pětidenní interaktivní výcvikový kurs
Proč to po nás chtějí?
Bývá první zoufalá otázka vedení firmy a zodpovědných pracovníků, když zákazník přijde s požadavkem na zavedení statistických metod. Pokud najdeme odvahu a zákazníka se skutečně zeptáme, většinou se o moc dál nedostaneme. V horším případě dostaneme odpověď: "Jsem jen zásobovač a tohle nám do požadavků napsali technici". V lepším případě jsme potkali někoho lépe informovaného: "Chceme, abyste rozuměli svým procesům a zvládli jejich chod".
Máme se urazit? Nerozumíme snad tomu, co děláme? Raději se zamysleme nad obsahem takového požadavku. Potřebujeme k tomu ohlédnutí do Ameriky první třetiny tohoto století. Tam tehdy došlo k rozmachu hromadné výroby nejrůznějších technických zařízení. Mezi žádané a vyráběné položky patřily telefonní aparáty. Výrobce však narazil na to, že výroba automatických telefonních přístrojů není jednoduchá a "uhlídat každý kus" výrobku samostatně je ve velkých dávkách prostě nemožné. Na určité problémy ve výrobě a použití přístrojů reagoval výrobce přísně: na každý zmetek musí být přijato konkrétní nápravné opatření. Ukázalo se, že problém není vyřešen, že situace je někdy ještě horší. Firma reagovala rozumně a o vysvětlení požádala vzdělaného statistika Dr. Waltera Shewharta. Ten se nespokojil s mělkým administrováním a problém analyzoval do hloubky. Zjistil, že ze samé podstaty věci vyplývá potřeba odlišit situace, ve kterých musíme zasáhnout, od těch, ve kterých je právě tak důležité nezasahovat, abychom proces "nerozhoupali". A právě z tohoto úhlu pohledu máme svým procesům rozumět a zvládnout je. To je podstata statistické regulace procesu, SPC.
Další aplikace najde statistika při přejímkách velkých množství výrobků. Umožní jasně definovat rizika kontroly pouhého výběru místo kontroly 100% výrobků. Jasná definice výběru odstraní i "namátkovou kontrolu", která je v rozporu s normou ISO 9001. To jsou jen hlavní oblasti použití. Ve svém principu nám statistické metody pomáhají orientovat se v množství údajů, reagovat na ně vhodným způsobem, a tak také hospodárně řídit procesy i celou firmu.
Statistika pomáhá vidět a řídit!
Po absolvování kursu budete umět:
- vidět firmu jako soustavu činností, které vedou k uspokojení zákazníka
- posoudit stabilitu výrobního procesu v čase
- použít jednoduchých statistických nástrojů pro analýzu dat
- použít nástrojů statistické přejímky výrobků
- použít regulačních diagramů
- vybrat vhodný typ nástroje pro danou situaci
- vyhodnotit koeficienty způsobilosti Cp a Cpk
- rozumět požadavkům certifikace a ISO 9001:2008 na statistické metody
Z kursu si odnesete:
- znalosti a dovednosti
- rozsáhlý a obsažný manuál
- vzory osvědčených formulářů pro statistické metody
- kalkulačku se statistickými funkcemi
Kdo by se kursu měl zúčastnit:
- manažeři a pracovníci technické přípravy výroby
- manažeři a pracovníci řízení jakosti
- manažeři řízení výroby
- pracovníci zodpovědní za zavádění SPC
Jak bude organizován náš pracovní den:
Začínáme v 9.00, po padesátiminutových blocích jsou desetiminutové přestávky. Dopolední káva v 9.50, oběd 12.00 - 13.00, v 15.00 odpolední káva. Všechny dny končíme v 16.00, čas od 16.00 do 17.00 je k dispozici na dotazy a konzultace.
Firma ULTIMA pro Vás připravila tento kurs, ve kterém Vám v pěti dnech pomůžeme proniknout do tématu, které podle našich zkušeností působí velké problémy při zavádění důležitého požadavku normy ISO 9001:2000. Zjišťujeme, že v podnicích je málo pracovníků, kteří by měli přiměřené znalosti základních statistických metod a hlavně jejich praktického uplatnění. Do pěti dnů jsme ve vyváženém složení zařadili následující témata a jejich individuální a týmové procvičování:
- co je to kvalita, kvalita jako důležitá složka podnikání
- co je to proces, jeho vstupy, výstupy a jejich znaky
- měření a hodnocení znaků výstupu procesu
- obecné a speciální, přiřaditelné příčiny proměnlivosti a praktické rady jak proměnlivost snižovat
- základní jednoduché nástroje statistického průzkumu dat, typické jevy ve tvarech grafů
- statistická kontrola a přejímka výrobků, její výhody a nevýhody, možnosti jejího používání
- statistická regulace, její výhody a problémy, všechny běžné typy diagramů a jejich procvičení, ukázky praktických diagramů
- vyhodnocování diagramů
- volba výhodných metod statistické kontroly nebo regulace
- aplikace statistických metod na hodnocení způsobilosti výrobků, strojů, procesů a měřidel (častý požadavek zákazníků)
- všechna témata jsou provázena cvičeními jednotlivců nebo týmů
- poslední den si nabyté nebo upevněné znalosti můžete ověřit v závěrečném testu